"Dar'ul harp", İran, Katar'ın bölgedeki en sıkı dostu oluyor.

ABD ve körfez ülkelerinin Katar'a karşı aldıkları tavır yeni bir noktaya erişirken, Katar ile Türkiye arasındaki ilişkiler anlam verilemeyecek şekilde bozulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan'ın iftar davetini reddeden Katar Emiri Temim bin Hamad Al Thani, yeni bir hamle yaparak, Türkiye'nin bölgede çekiştiği İran ile yakınlaşıyor.

AKP ve Fetullah, İran'dan hiç hazzetmiyor. FETÖ lideri Feto her konuşmasında İran'ı hedef alıyor; siyasal İslamcılara göre İran, dar'ul harp, yani kafir ülkedir. O kadar öyle ki, Fetullahçı polisler, 7 Şubat krizinde, Hakan Fidan'ı İransever diye Amerika'ya şikayet etmiş, ve tutuklamak için elinden elinden geleni yapmışlardı.

YARDIM MI İHRACAT MI

Bölgede yıllardır görülen en büyük diplomatik kriz, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Bahreyn ve Yemen'in Pazartesi günü "terörizmi desteklemekle" suçladığı Katar'la tüm ilişkileri kesme kararını açıklamasıyla tırmandı. Bazıları Katar uçaklarına hava sahalarını kapattı. Katarlı yetkililer, kara ve hava ambargosu nedeniyle, olası bir gıda ve su sıkıntısına karşı Türkiye ve İran'la görüşmeler yürüttüklerini ifade etmişlerdi. Ancak Katar'ın Türkiye yerine İran'ı tercih ettiği, aşikar.

İran'ın, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil beş Arap ülkesinin "IŞİD ve El Kaide'yi güçlendirmek"le suçlayarak  diplomatik ilişkilerini kestiği Katar'a, "beş uçak dolusu gıda" gönderdiği belirtildi. İran'ın Tasnim haber ajansına konuşan bir yerel yetkili de, 350 ton gıda taşıyan üç geminin Katar'a gitmek üzere yola çıkacağını belirtti.

AFP'ye konuşan İran Havayolları Sözcüsü Shahrokh Noushabadi, "Şu ana kadar meyve ve sebze gibi dayanıksız gıda ürünlerini taşıyan beş uçak Katar'a gönderildi. Her birinde 90 tonluk yük var. Bir başka uçak da bugün gönderilecek" dedi. Shahrokh Noushabadi, Katar'dan talep olduğu sürece bu teslimatları sürdüreceğini söyledi. Gönderilen gıdanın yardım mı yoksa ihracat amaçlı mı olduğuna açıklık getirilmedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları