Teğet geçecek yalanıyla insanların kandırıldığı bir ülkede yaşamanın ne kadar zor olduğunu anlamayacak kadar basit düşünen insan topluluklarına ders olacak ekonomik kriz kanıtları .

2017 yılı turizm açısından felç. Ruslar  geliyor. Fakat Avrupa çöktü.Erken rezervasyon falan yok ortada. En büyük istihdam kaynaklarından biri on binlerce insanı işsiz kaldı.

Özel sektörde korkunç bir Amerikan doları borç stoku var. Kamunun tüm borcu özel sektöre kaymış durumda. Pek çok şirket için iflas bayrağı açacak.

Libya'dan tüm şirketlerimiz kovuldu, Ortadoğu'ya ihracat yapmak için Mısır limanlarını artık kullanamıyoruz, merkezi Irak yönetimi ve Suriye yönetimi ile zaten şu an kağıt üstünde fiili savaş halindeyiz. Yani çok sevdiğimiz Ortadoğu pazarı giderek sıfıra yakınlaşacak.

En büyük müşterimiz AB ülkeleri zaten malum. Korkunç kamu borç stoku, deflasyon ve yüksek işsizlik yüzünden tüm Euro bölgesi gümbürdeyip gitmenin arefesinde.

Rusya - Ukrayna pazarları perişan. Ruble'deki rekor değer kaybının üstüne Dolar artışı bu pazarlara çalışan şirketlerimizin gelirini mahvetti.

İç pazarda konut - lüks tüketim - hizmet sektörü odaklı saçma sapan talep ekonomimizin ruhuna fatiha. Büyükşehirler dışında konut satışları durmuş durumda. Müteahhit borçla inşaat yapıyordu, çomar borçla konut alıyordu. Faizler yükseldi ki bunlar daha en iyi günleri. Yüksek faizde büyükşehirler dahil tüm inşaat sektörü patlayacak. 

2003'ten bu yana fiyatlar 3,5 kat arttı. Hane halkının borçluluk oranı 46 kat yükseldi. Bu en iyi dönemimiz denilen bol likidite, düşük faiz, bırakınız çalsınlar, bırakınız çırpsınlar günlerinde gerçekleşti. Yani olası bir sarsıntı, 2001'den çok daha fazla can yakacak.

Enflasyon mevzusu zaten Merkez Bankası'nın üstündeki mafya baskısından dolayı felaket. Gıda fiyatları ve artan kur daha da tırmandıracak. Hele bir de cahiller faiz indir diye baskı yapmaya devam eder, Merkez Bankası faizi ciddi şekilde indirirse bi kaç seneye bi kaç sıfır daha atarız liradan.

İşin en vahim tarafı 2001 yılındaki gibi şerefiyle erken seçime gidelim diyecek bir irade olmayacak. Gücü ve milyarlarca Dolar'ını kaybetmemek için tüm ülkeyi yakıp yıkmaya hazır ve kesinlikle öngörülemez, kırmızı çizgisi olmayan bir delilik tarafından yönetiliyor olacağız.

Bu aralar borçlanmayın. Krize elinizden geldiğince likit ile girin. Son model iPhone'a giricez diye 3 bin TL takside gömmeyin, krediyle arabadan evden uzak durun. İşsizlik felaket boyutlara gelebilir, temkinli olun. 

Paranız varsa da hele şu Erdoganomics ekonomisiyle sadece bitersiniz .

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları