"Hayır" tercihinin en çok çıktığı il yüzde 96 ile Tunceli olurken, Tunceliyi, yüzde 90 ile Şırnak, ve yüzde 89 ile Hakkari takip ediyor."Evet" tercihinin en çok çıktığı il yüzde 73 ile Bahçeli'nin memleketi Osmaniye olurken,

Osmaniye'yi, Fetullah'ın memleketi Erzurum yüzde 71 ile takip ediyor .

Referanduma günler kala kamuoyu araştırma şirketleri referanduma dair anketleri açıklamaya başladılar. Referandumdan 18 gün önce, Parlamento Haber, kendi anket sonuçlarını il il açıklıyor.

43 ilde yüz yüze üç milyona yakın kişiyle yapılan ankette yaklaşık 400 kişi çalıştı.

Anket, 28 Şubat-24 Mart arasında yapılmıştır.

400 kişiyle 43 ilde yapılan yoğun çalışmada dikkat çekici sonuçlar bulunuyor. Parlamento Haber'in yaptığı ankete göre Türkiye genelinde seçmenlerin yüzde 42'si "Evet", yüzde 58'i "Hayır" diyor.

TÜRKİYE GENELİ

TÜRKİYE GENELİ

TÜRKİYE GENELİ PASTA GRAFİĞİ

TÜRKİYE GENELİ PASTA GRAFİĞİ

ANKARA VE İSTANBUL

Ankara'da yüz yüze görüşülen 326 bin 440 seçmenin yüzde 43'ü "Evet", yüzde 57'si "Hayır" diyor. İstanbul'da "Evet" diyenlerin oranı yüzde 41'e inerken, "Hayır" diyenlerin oranı yüzde 59'a çıkıyor. İstanbul'da 1 milyon 20 bin 280 kişiyle yüz yüze görüşüldüğünü belirtelim.

EN AZ VE EN FAZLA ALDIĞI İLLER

"Hayır" tercihinin en çok çıktığı il yüzde 96 ile Tunceli olurken, Tunceliyi, yüzde 90 ile Şırnak, ve yüzde 89 ile Hakkari takip ediyor.

"Evet" tercihinin en çok çıktığı il yüzde 73 ile Osmaniye olurken, Osmaniye'yi, Fetullah Gülen'in memleketi yüzde 71 ile Erzurum, ve yüzde 70 ile Sivas takip etti. Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'de ise "Evet" diyenlerin oranı yüzde 65.

Çalışmanın yapıldığı 43 ilden 23'ünde "Hayır" tercihi çıkarken, 20'inde "Evet" tercihi ağırlık kazanıyor.


İşte il il anket sonuçları:

PARLAMENTO HABER Anket Çalışmaları Sorumlusu Ahmet Salihoğlu ve ekibi tarafından yüz yüze yöntemiyle yapılan anket sonuçları, referanduma kısa bir süre kala "Hayır" tercihinin çoğunlukta olduğunu gösteriyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları