Suriye Arap Ordusu, Palmira'yı, Deir Ezzor'a sıçramak için tampon bölge haline getiriyor.

DEİR EZZOR'A 150 KİLOMETRE

Daha önce Palmira'yı IŞİD'den alıp tekrar IŞİD'e kaptıran Suriye Arap Ordusu, geçtiğimiz ay ikinci kez ele geçirdiği Palmira'yı, Deir Ezzor'a sıçramak için tampon bölge haline getiriyor.

Geçen 48 saatte, Suriye Ordusu unsurları Palmira yakınlarındaki birçok bölgeyi kurtardı ve antik kent çevresinde bir tampon bölge oluşturdu.

Geçici olarak Palmira'nın doğusunda bulunan ileri Suriye Arap Ordusu birimleri, Deir Ezzor'dan yaklaşık 150 kilometre mesafede bulunuyor. 

KÜRTLERİN VAZİFESİ

Palmira Siloları, Mustadirah Dağları, Wadi Al-Ahmar alanı, Elektrik İstasyonu ve Mustadirah Gaz İstasyonunu ele geçirmesinin akabinde, Suriye Ordusu, kısa sürede düşeceği tahmin edilen Talilah'a ulaştı.

Ayrıca Humus'un seyrek nüfuslu bölgelerini IŞİD hala elinde tutuyor. Bu bölgede Rus Hava Kuvvetlerine ait uçaklar, rahatlıkla IŞİD militanlarına hava saldırısı düzenleyebiliyor.

Deir Ezzor saldırısının başarıya ulaşabilmesi için, Kürt Militanların, Rakka'ya yönelik saldırılarını yoğunlaştırması, dolayısıyla IŞİD'i, Humus'ta bulunan militanları başkentin savunması için Rakka'ya taşımaya zorlaması gerekiyor. Akabinde Suriye Ordusu, Palmira ile Deir Ezzor arasındaki M-20 karayolu boyunca mühim bir şehir olan Arak'ı almayı deneyecek.

Deir Ezzor, biri şehrin batısındaki muhitleri diğeri de Havaüssünün bulunduğu bölge olarak ikiye ayrılmış durumdadır.

Kaynak: Al Masdar News

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları