NATO'nun; Amerika ile Kuzey Kore arasındaki gerilimin arttığı ve Kore'ye askeri müdahalenin gündeme geldiği şu sıralarda Türkiye'ye sahip çıkması, akla Nazım Hikmet'in Kore'ye savaşmaya giden Türk askerlerine 1962'de yazdığı şiiri getirdi:

Stoltenberg: Kendini savunmak Türkiye'nin hakkı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “NATO Türkiye olmadan hiç kuşkusuz daha zayıf olur” dedi.

DW 'de yer alan bir habere göre, Türkiye'ye Batı tarafından getirilen eleştirilere ilişkin olarak Stoltenberg "Lütfen Türkiye dışında başka hiçbir NATO ülkesinin teröristler tarafından bu denli yoğun saldırıya uğramadığını dikkate alın. Kendini savunmak ve 2016 Temmuzu'ndaki başarısız darbeye katılanları yargılamak ülkenin hakkıdır. Ama bu da hukuk devleti ilkelerine göre yapılmalı” dedi.

Jens Stoltenberg NATO Genel Sekreteri olarak kendisi açısından, bazı siyasi sorunlarda farklı görüşlere sahip olunmasına karşın İttifak'ın temel görevler konusunda mutabakat sağlayabilmesinin önemli olduğunu söyledi. Stoltenberg "Birlikte duruyoruz ve birbirimizi karşılıklı olarak savunmaya her zaman hazırız. Bizi birleştirenler üzerine odaklanmalıyız” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ittifakın Kuzey Kore'ye yönelik bir askeri misyon hazırlığı içinde olup olmadığı sorusuna da "Geçen hafta Beyaz Saray'da oldukça zaman geçirdim ve NATO'nun Kuzey Kore bakımından bir rolü olup olmayacağına dair ortada bir tartışma olmadığını garanti edebilirim” yanıtını verdi.

Stoltenberg: NATO Türkiyesiz güçsüz olur

Welt am Sonntag gazetesine bir demeç veren Stoltenberg anayasa değişiklik referandumu sonrasında Türkiye'nin hâlâ güvenilir bir müttefik olup olmadığı sorusuna "Türkiye, Avrupa'da güvenlik ve NATO açısından kilit ülke” yanıtını verdi.

Stoltenberg "Ülke (Türkiye) Suriye ve Irak gibi kriz bölgelerine yakın coğrafi konumu ve askeri kabiliyetleri nedeniyle IŞİD’e karşı mücadele ve ittifak sahasının güney sınırında istikrar açısından muazzam öneme sahip” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye'nin ayrıca stratejik açıdan önemli Karadeniz bölgesine sınır olduğunu ve Rusya ile ilişkiler açısından önem taşıdığını vurguladı. Stoltenberg Türkiye'nin Akdeniz'de de Avrupa Birliği ile sığınmacı anlaşmasının hayata geçirilmesi bakımından merkezi bir rol oynadığını söyledi.

AMERİKA KORE'DE SAVAŞA HAZIRLANIYOR

NATO'NUN TÜRKİYE'Yİ ÖPMESİ

NATO'nun; Amerika ile Kuzey Kore arasındaki gerilimin arttığı ve Kore'ye askeri müdahalenin gündeme geldiği şu sıralarda Türkiye'ye sahip çıkması, akla Nazım Hikmet'in Kore'ye savaşmaya giden Türk askerlerine 1962'de yazdığı şiiri getirdi:

NEREYE GİDİYORSUN AHMET

Yedi deniz ardında kaldı Anadolu

Köy halkıyla beraber.

Onlar bu yıl toprak istedi Ali bey çiftliğinden.

Dövüşüldü candarmalarla.

Dursun vuruldu,

yaralandı koca anan,

hapise düştü millet.

Kimi öldürmeğe gidiyorsun Ahmet?

Ve onların en ucuz ölüm aleti sendin, Ahmet,

vebalı farelerinden de ucuz.

Kore’de yağmur mu yağıyor?

Dinecek.

Ya defolup gideceksiniz,

ya denize dökecekler sizi.

Ne halt edeyim? deme Ahmet,

teslim ol.

Yiğitliğin zerresi kaldıysa sende,

teslim ol.

Teslim ol ananın başı için,

teslim ol Türk halkı adına,

Ahmet, kardeşim,

kardeşlerine teslim ol.

AMERİKA KORE'DE SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları