Tümen, 90'lı yıllarda Ecevit ile Fetullah Gülen arasındaki ilişkileri cevapladı.

DSP Genel Başkan adayı, eski Devlet Bakanı ve medyanın kendisine "Ecevit'in Prensi" dediği Aydın Tümen, "Fetullah'ı Ecevit mi büyüttü?" sorusunu yanıtladı.

KRT TV'de Cağlar Cilara'ya konuk olan Tümen, 90'lı yıllarda Ecevit ile Fetullah Gülen arasındaki ilişkileri cevapladı.

'ONUN KURMUŞ OLDUĞU DSP BU TÜR İDDİALARA CEVAP VEREMİYOR'

"Elinde çok güçlü bir medya bulunan akp, bu konuyu çok rahatlıkla maniple edebiliyor. Bu konuda söz söyleyebilecek kişi, rahmetli Genel Başkanımız Bülent Ecevit'tir. Fakat kendisi şu anda, bu tür iddialara yanıt verebilme imkanına sahip değil. Onun kurmuş olduğu, DSP, o da bir cevap veremiyor. Toplum nezdinde hiçbir şeyi ifade edemiyor."

SEKİZ YILLIK KESİNTİSİZ EĞİTİM

"Bizim dönemimizde hiçbir şekilde, tarikatların, cemaatların gelişebilmesi mümkün değildi. Niye değildi? Biz 1998'de sekiz yıllık kesintisiz eğitim yasası çıkardık. Ve bunlar bas bas bağırıyorlardı o dönemde; bizim arka bahçelerimizi kapatıyorsunuz, diye. Sekiz yıllık kesintisiz eğitimden sonra on üç-on dört yaşındaki çocuklara nasıl kuran eğitimi verebilelim, onların beyinlerini nasıl yıkayabiliriz, kaygısına düştüklerinden dolayı, müthiş bir saldırı vardı bize karşı."

'ONLARIN ASIL HINÇ DUYDUKLARI...'

"Tarikatların arzuladıkları birtakım işler vardı, kuran kursları, birtakım evler vardı, yasadışı eğitim yapılan yerler vardı. Ve bunların hatta yurtları vardı. Tüm bunların çoğu, bizim dönemimizde ortadan kalktı. Onların asıl hınç duydukları, bizim o dönem hayata geçirdiğimiz politikalardı. "

ECEVİT'İN ARNAVUTLUK GEZİSİ

"Sadece ve sadece Ecevit'in bir Arnavutluk gezisi vardı. Sadece gezdiği o. Arnavutluk cumhurbaşkanı da o okulda öğretmenlik yapmıştı. Hatta o cumhurbaşkanı, bu Türk okulunda öğretmenlik yaptı diye bize çok yakınlık göstermişti. Övünerek söylüyordu."

'GERÇEK ANLAMDA LAİKLİĞİN UYGULANMASINI İSTİYORUZ'

"Bize karşı cemaatle ilgili herhangi bir delil ortaya koysunlar, biz de yapmışız diyelim. Bizim asıl davamız, bu tür gerici zihniyete karşı olmaktır. Bizim tarikatlarla, cemaatlarla işimizin olması mümkün değil. Biz çağdaşlaşmayı istiyoruz, biz Türkiye'nin Avrupa demokrasisini yaşamasını istiyoruz, biz gerçek anlamda laikliğin uygulanmasını istiyoruz. Biz bu zihniyete sahip insanlarız. Bizim ne işimiz olur, tarikatlarla cemaatlerle bilmem nelerle."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları