Mevzubahis seyahat yasağı...

20 Ocak'ta Obama'nın başkanlık süresinin bitmesiyle resmi olarak göreve başlayan ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD yargıçlarıyla başı dertte.

The Economist'te yer alan habere göre, Trump'ın ikinci seyahat yasağı girişimi de Hawaii Bölge Mahkemesi yargıcı Derrick Watson tarafından engellendi. [Donald Trump’s second try at an executive order to pause travel from several Muslim-majority countries was batted down by a federal district court in Hawaii.]

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU

Daha önce Suriyeli mültecilerin ABD'ye girişini süresiz yasaklayan Trump kararnamesi, Seattle'daki bir federal yargıç tarafından durdurulmuştu. Karara itiraz eden Adalet Bakanlığı'nın temyiz başvurusu da bir üst mahkeme tarafından reddedilmişti.

16 Mart'ta yürürlüğe konulan söz konusu yasağa; Lübnan, Suriye, İran, Somali, Irak ve Sudan da dahildi. 

İlk listede yer alan Irak, yeni düzenlemede liste dışı bırakılmıştı. Başkan Trump, altı ülkeye üç ay yeni vize sınırlamasını öngören kararnameyi 10 gün önce imzalamıştı.

HIRİSTİYANLAR MÜSLÜMANLARA TERCİH EDİLİYOR

Yargıç Derrick Watson, yeni yasağın daha öncekinden farklı olduğunu belirtti. Amerika'nın yasal yurttaşları ve yurtdışında zaten vizesiz seyahat edenler için seyahat kısıtlamaları kaldırıldı. Hıristiyan mültecilerin Müslümanlara karşı tercih edileceğini ifade eden dil silindi.

Irak yasak ülkeler listesinden çıkarıldı.

Watson, davacıların, Trump'un emrinin Müslümanlara karşı dini ayrımcılık içerdiği iddiasında iyi bir dava açtığını yazdı.

Derrick Watson, ülke genelinde geçerli olan Trump'un seyahat yasağına kısıtlamalar getirdi. 

TRUMP'UN CEVABI

Yasağın askıya alınmasına öfkelenen Trump, "Sınırı aşan beklenmedik bir yargı kararı. Kazanacağız ve vatandaşlarımızı güvende tutacağız. Tehlike açıktır, yasa açıktır, başkanlık kararına olan ihtiyaç da ortadadır" dedi. ABD Başkanı ayrıca hükmü yüksek mahkemeye taşıyacakları bilgisini de verdi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları